9 września 2021 r. odbyła się debata zorganizowana przez Sopocką Organizację Turystyczną oraz Miasto Sopot na temat „Życia i wypoczynku w kurorcie”. W rozmowie uczestniczyli Magdalena Czarzyńska-Jachim – Wiceprezydentka Sopotu, Aleksandra Gosk- Przewodnicząca Komisji ds. Turystyki i Uzdrowiska oraz Jacek Piwkowski z Sopotorium oraz dr Anna Białk-Wolf z Instytutu Badań i Rozowju Turystyki Medycznej. Spotkanie moderowała Martyna Obarska. Na początku rys historyczny Sopotu przedstawiła Karolina Babicz, Dyrektor Muzeum Sopotu. Ciekawą informacją jest fakt, iż wśród wielu czynników sukcesu pierwszego sopockiego sanatorium było oferowanie kompleksowej oferty ówczesnym kuracjuszem. Świat się zmienił, ale potrzeba całościowych produktów nadal jest obecna.
. Debata dotyczyła tematu przyszłości Sopotu jako uzdrowiska. Dalsze planu rozwoju Sopotu są obiecujące. Plany miasta w tym zakresie obejmują nie tylko zmiany w infrastrukturze, ale także charakterze funkcjonowania miasta.
Uczestnicy debaty byli zgodni co do słuszności ewolucji Sopotu w kierunku miasta, oferującego pobyt dla zachowania i poprawy zdrowia. Mocno wybrzmiała potrzeba rozbudowy infrastruktury uzdrowiskowej, ale też szerokiego ujęcia wizerunku „uzdrowiska” jako miejsca oferującego nie tylko wysokiej jakości usługi zdrowotne, ale także szeroką ofertę kulturową i gastronomiczną, zarówno dla turystów jak i dla mieszkańców. Uczestników martwi fakt, iż nadal zbyt małe środki finansowe w Polsce są przeznaczane na profilaktykę zdrowotną. Świadomość społeczna jej potrzeby jest jednak coraz większa o czym świadczy rosnące zainteresowanie usługami służącymi poprawie zdrowia. Doświadczenia „Sopotorium”, obiektu rozpoczynającego swoją działalność w czasie pandemii, a mimo wszystko stale obłożonego na wysokim poziomie, pokazują, że oparcie biznesu na klientach szukających oferty zdrowotnej jest opłacalnym kierunkiem.
Najbardziej cieszy fakt, iż w dyskusji o rozwoju Sopotu mocno podkreślane są aspekty rozwoju zrównoważonego, jakże potrzebne w obecnych czasach. Sopot jest miejscem o wysokiej wrażliwości społecznej i ekologicznej. Dużą uwagę poświęca się ekologii i potrzebom mieszkańców. Poszukiwanie nowych odbiorców usług zdrowotnych umożliwia zidentyfikowanie nowego typu gości którzy mogą być zainteresowani ofertą uzdrowiskową – np. „prakacjuszy”, którzy łączą pracę z wypoczynkiem. Ich potrzeby są bliższe potrzebom mieszkańców niż turyści sezonowi. Zostają dłużej i mogą ten czas wykorzystać również dla poprawy swojego zdrowia w każdym wymiarze. Pisałam o tym w ostatnim tekście na @turystyka-medyczna.
Całą relację z wydarzenia można obejrzeć tutaj:
https://www.facebook.com/events/542738880329330