Zainteresowanie tematyką turystyki medycznej zauważamy też ze strony instytucji zajmujących się promocją turystyki w Polsce i za granicą. Efektem tego jest publikacja przygotowana przez członków Instytutu Badań i Rozwoju Turystyki Medycznej na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej „Analiza podaży turystyki zdrowotnej w Polsce”.
Celem „Analizy podaży turystyki zdrowotnej w Polsce” było zdiagnozowanie polskich placówek medycznych, które już z sukcesem obsługują pacjentów zagranicznych oraz tych, które wykazują duży potencjał w tym zakresie. Tak więc interesowali nas świadczeniodawcy w kontekście podróży międzynarodowych w celu skorzystania z planowanych zabiegów medycznych, tj. wykonywanych przez lekarzy lub pod ich nadzorem. W związku z tym obiekty hotelowe typu spa i wellness nie były tutaj analizowane.
Z uwagi na fakt, iż diagnoza miała mieć wymiar praktyczny, oprócz samych placówek nasze zainteresowanie dotyczyło także potencjalnych rynków, z których pacjenci do nas przyjeżdżają i oferowanych dla nich produktów.
Przedstawiona tu diagnoza została oparta na założeniu, iż – aby analiza turystyki medycznej była przydatna dla poszczególnych placówek medycznych – należy uwzględnić podział na regiony Polski (w których już występuje znaczący ruch turystyczny, które są rozpoznawalne i mają dobre połączenia komunikacyjne), z uwzględnieniem rynków emisyjnych, z których głównie przybywają turyści na dany teren oraz przyjmując, że zapotrzebowanie na określone produkty wynika po części z obowiązującego systemu opieki zdrowotnej (i jego deficytów) na rynkach emisyjnych. Uważamy, że takie podejście określane przeze mnie jako „Koncepcja Produkt-Region-Rynek” może pomóc świadczeniodawcom w identyfikowaniu swoich potencjalnych klientów, będącego podstawą skutecznych i efektywnych działań promocyjnych.
Zidentyfikowaliśmy 176 podmiotów, które mają świetną lokalizację, atrakcyjny produkt, nowoczesne strony internetowe i komunikują się w obcych językach. Podkreślić chcemy, iż traktujemy tę listę jako otwartą. Duża dynamika zmian, jak i znaczna liczba różnorodnych aspektów rynku turystyki medycznej wymaga podejścia do tego zagadnienia z pewna pokorą i ciągłego aktualizowania danych.
Cieszymy się, iż do badań jakościowych udało nam się pozyskać międzynarodowych ekspertów z tej dziedziny. Umożliwiło to wzbogacenie zawartych tu treści o spojrzenie z innej perspektywy.
Dokument ten bazuje na doświadczeniach praktyków oraz badaniach naukowych i pokazuje, iż warto łączyć naukę z biznesem, zamiast ciągle podkreślać odległość tych dwóch światów. Może i używamy odmiennego języka i często mamy odmienne cele, ale poprzez dzielenie się doświadczeniami wzbogacamy siebie nawzajem. Wystarczy odrobina otwartości, akceptacji różnych podejść i potrzeb. Dlatego też zapraszamy do dzielenia się spostrzeżeniami na temat naszej diagnozy!
Tutaj dostępna jest cała publikacja (2017, Analiza podaży turystyki zdrowotnej, 60 stron): https://pot.gov.pl/do-pobrania/l/materialy-do-pobrania/badania-i-analizy.